és egyébként is van egy évszázad közöttük. ön bitosan a sorrendet cserélte fel. vagy nem találta meg a xii sz.i itáliait. a technika ad valami fogódzót? gasper.
vero! világosan odaírtam, igaz, nem szótagolva, hogy a patás is értse, de mégis: minden apropó nélkül. :) mán csak nem rakhatom be a világ összes templomának minden leviátán freskóját, hát ne izéljen mán velem! :) fogódzó? hát mindjárt felmegy a vérnyomásom! mihez? nézze, gyönyörködjön! gasper, maga érti ezt a verót? :))))))
ah. hogy ön, mint naiv provocateur. épp csak nem agent.
kinek higgyek? örök dilemmám: a kelgyó az emberenek segítségére van-é vagy ígéretét be nem váltván a pokolba haívja és ott emészti el őt? http://www.mlahanas.de/Greeks/Medicine/AsklepiosPrize.jpg http://farm2.static.flickr.com/1082/930027011_ffbf48b685.jpg?v=0
Apropó, apropó??? Hát itt az apropó körülöttünk, velünk, bennünk, hiszen ez egy tök aktuális dolog. :)
vero, a technika adhat ugyan fogódzót, de sokkal inkább számítanak a stílusbeli jegyek, amelyek alapján mind a kor, mind a földrajzi-kulturális különbözőségek viszonylag jól beazonosíthatók.
Itt viszont az a helyzet, hogy ebben az időszakban még létezett az internacionális gótika hatása, ami nagyban meghatározta azokat a "kliséket", amikből a templomfestők dolgoztak az Ibériai félszigettől egészen a Magyar Királyságig, meg Albiontól a Svéd Királyságig. Ezek a templomfestők persze többnyire vándorfestők voltak. Ezért van ez az érdekes hasonlóság eközött a két, egymástól többezer kilométerre található templom freskója között is.
persze, így van, ugyanúgy mint az építészeti jegyekben, díszítő elemekben, stb. teljesen nyilvánvaló, hogy az egyház által hitelesített motívumvilággal dolgoztak adott korszakokban. hát, nem is ezért tettem fel. csak ez a vero izél itten. :)
Azért szűkebb pátriánkban létezik egy specialitás is ebből a korból. Ez pedig a Szent László-legenda, ami Erdélytől a Felvidéken át, keresztül-kasul a mai rántotthús alakú Magyarországon egészen Dalmáciáig megtalálható számos középkori templomban. Menő, nem?
gasper! menő bizony! viszont ha valaki végigjárva a jelentősebb székelyföldi ref. vagy kat. templomokat, a végére egy kicsit uncsi. :) ami igazán menő, az az, hogy a református barbárság őrizte meg tulajdonképpen, sok helyen a freskókat, azzal, hogy lemeszelték azokat.
vero! el lehetne menni kígyológiába, utánanézni a neten aszklépiosz tekergőjének, és a többi változatnak. így most fejből nem sok okosat tudnék. annyi biztos, hogy a "komoly" vallásokban bizony a gonoszság szimbóluma. pl. meg lehet nézni: http://www.freeweb.hu/dharmalap/_buddhapantheon/szenthelyek/bardo/szamszara/imagepages/image11.htm egy tibeti létforgatag ábrázolást, a tondo közepén lévő ábrában, a létforgatag okait megjelenítve a mindennek az oka köcsögségek egyikének, a gyűlöletnek a szimbóluma a kígyó. a többi: a madár/sokszor kakas/ a vágy-ragaszkodás, a disznó a butaság-tudatlanság jelképe. a tibetiek azt mondják, rossz karma olyan helyen születni, élni, lenni éppen, ahol ez a három állat egyszerre van jelen. tehát aki kígyós vidéken él, az ne tartson disznót, vagy madarat. :))))
ja és egy közelebbi vonatkozás, feledve a görög análbuzik, mesehitének alakjait, szóval elég munka lenne vizsgálgatni a miskakancsó hasán felkúszó kígyó ábrázolást is. különös tekintettel a megvilágosodás szellemi stációit jelképező 7 dolmánygombra. szóval, barátaim, miskakancsó, és a jóga. felelőtlenség lenne erről felkészületlenül csacsogni. és kígyó helyettesítő szimbólum e a vörös fonal? mennyi helyen bukkan fel,életet jelentve, vagy tisztulást hozva, de van, hogy átkot. ráhábnál a megmenekülést jelzi az ablakra kötve, a csángóknál a kiscsikó nyakára kötik, szemmelverés és más rontás ellen, és ugyancsak náluk, viszont rontást hoz, ha a házban békát találnak vörös fonállal, hisz ez akkor küldött béka /ez lükőnél olvasható: a magyar lélek formái, mindenkinek ajánlom/ aztán a buddhistáknál áldászsinór, a zsidóknál is van valami kabbala zsinór ami most állítólag és nem véletlenül divat amerikában, az észteknél ádventkor kötik át vele a kiakasztott nyírfaágat, a görgényi leányvásárban a legények kalapján van vörös fonál, az oroszoknál a halottak lábát kötik össze vörös zsinórral, talán, hogy megtisztuljon a léptük a másvilágra, kitanó, nevetségesen szimbolikuskodó /sic!/ giccsparádéjában az összevissza bolyongó pár keze van összekötve vörös fonallal, aztán egy vörös kötélen végzik lengve, és ikkiu a vörös fonal út atyja:
„Tíz nap A kolostorban Nyugtalanná tett. A vörös fonál A lábamon Hosszú és megszakíthatatlan. Ha egy napon erre jársz És engem keresel, Kérdezz felőlem A halárusoknál, Az ivóban Vagy a bordélyban.
Miskakancsó, LOL! Szüleimnek kisebb gyüjteménye van ilyenekből. :)))
Ami pedig a monstre templomjárást illeti: voltam én egy busznyi buzeráns restaurátorral az Isztrián némi szakmai kiránduláson. Erőltetett menetben néztük a templomokat és hát az katasztrófa volt. Egy idő után az ember be sem tudja fogadni a dolgokat és a lényeg vész el.
A mész pedig -való igaz- az egyik legjobb konzerváló anyag. :)
még annyit a miskakancsó kapcsán, aztán leszállok róla, hogy a népi díszítő művészet nem esztétikai célokat szolgált, mikor még egy ősi tudás és világlátás kisugárzása volt, hanem szakrális üzenetet hordozott és természetesen szakrális olvasata volt. a miskakancsó eredetileg áldozati, halotti torokon használatos edény volt, innen az emberalak, a kundalini kígyó és a megvilágosodás stációit a csakrákhoz kötő utalások. persze porfogó is egyben.
Grift, persze, én sem poénkodtam vele, csak hát előtolultak a gyermekkori emlékek a miskakancsó vonalon. Mert hogy volt pár belőle én meg nap mint nap láttam, így tulajdonképpen köztük szocializálódtam.
vero, látod, hogy két fresko micsoda egyetemi fílinget képes indukálni.
Tényleg, mi van márkinénivel? Régebben olyan szorgalmasan járt errefelé. :)
Vero, benézegetek én naponta, majd ha lesz mihez hozzászólnom, vagy tetszést nyilvánítanom, megteszem, ígérem. :) De ezek most, nekem, nem "gyerebe" kategória, a következő oldal "szitakötői" sem.
és egyébként is van egy évszázad közöttük. ön bitosan a sorrendet cserélte fel. vagy nem találta meg a xii sz.i itáliait.
VálaszTörlésa technika ad valami fogódzót? gasper.
vero! világosan odaírtam, igaz, nem szótagolva, hogy a patás is értse, de mégis: minden apropó nélkül. :)
VálaszTörlésmán csak nem rakhatom be a világ összes templomának minden leviátán freskóját, hát ne izéljen mán velem! :)
fogódzó? hát mindjárt felmegy a vérnyomásom! mihez? nézze, gyönyörködjön!
gasper, maga érti ezt a verót? :))))))
ah. hogy ön, mint naiv provocateur. épp csak nem agent.
VálaszTörléskinek higgyek? örök dilemmám: a kelgyó az emberenek segítségére van-é vagy ígéretét be nem váltván a pokolba haívja és ott emészti el őt?
http://www.mlahanas.de/Greeks/Medicine/AsklepiosPrize.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1082/930027011_ffbf48b685.jpg?v=0
nos kinek higgyen az ember?
Apropó, apropó??? Hát itt az apropó körülöttünk, velünk, bennünk, hiszen ez egy tök aktuális dolog. :)
VálaszTörlésvero,
a technika adhat ugyan fogódzót, de sokkal inkább számítanak a stílusbeli jegyek, amelyek alapján mind a kor, mind a földrajzi-kulturális különbözőségek viszonylag jól beazonosíthatók.
Itt viszont az a helyzet, hogy ebben az időszakban még létezett az internacionális gótika hatása, ami nagyban meghatározta azokat a "kliséket", amikből a templomfestők dolgoztak az Ibériai félszigettől egészen a Magyar Királyságig, meg Albiontól a Svéd Királyságig. Ezek a templomfestők persze többnyire vándorfestők voltak.
Ezért van ez az érdekes hasonlóság eközött a két, egymástól többezer kilométerre található templom freskója között is.
persze, így van, ugyanúgy mint az építészeti jegyekben, díszítő elemekben, stb.
VálaszTörlésteljesen nyilvánvaló, hogy az egyház által hitelesített motívumvilággal dolgoztak adott korszakokban.
hát, nem is ezért tettem fel. csak ez a vero izél itten. :)
Azért szűkebb pátriánkban létezik egy specialitás is ebből a korból. Ez pedig a Szent László-legenda, ami Erdélytől a Felvidéken át, keresztül-kasul a mai rántotthús alakú Magyarországon egészen Dalmáciáig megtalálható számos középkori templomban. Menő, nem?
VálaszTörlésna és a 2 kelgyóm? asklepiost segítő, ádám évát kárhoztató. ahhoz mit szólnak? ha szólnak egyáltán.
VálaszTörlésgasper! menő bizony! viszont ha valaki végigjárva a jelentősebb székelyföldi ref. vagy kat. templomokat, a végére egy kicsit uncsi. :)
VálaszTörlésami igazán menő, az az, hogy a református barbárság őrizte meg tulajdonképpen, sok helyen a freskókat, azzal, hogy lemeszelték azokat.
vero!
VálaszTörlésel lehetne menni kígyológiába, utánanézni a neten aszklépiosz tekergőjének, és a többi változatnak. így most fejből nem sok okosat tudnék. annyi biztos, hogy a "komoly" vallásokban bizony a gonoszság szimbóluma.
pl. meg lehet nézni: http://www.freeweb.hu/dharmalap/_buddhapantheon/szenthelyek/bardo/szamszara/imagepages/image11.htm egy tibeti létforgatag ábrázolást, a tondo közepén lévő ábrában, a létforgatag okait megjelenítve a mindennek az oka köcsögségek egyikének, a gyűlöletnek a szimbóluma a kígyó. a többi: a madár/sokszor kakas/ a vágy-ragaszkodás, a disznó a butaság-tudatlanság jelképe.
a tibetiek azt mondják, rossz karma olyan helyen születni, élni, lenni éppen, ahol ez a három állat egyszerre van jelen. tehát aki kígyós vidéken él, az ne tartson disznót, vagy madarat. :))))
ja és egy közelebbi vonatkozás, feledve a görög análbuzik, mesehitének alakjait, szóval elég munka lenne vizsgálgatni a miskakancsó hasán felkúszó kígyó ábrázolást is. különös tekintettel a megvilágosodás szellemi stációit jelképező 7 dolmánygombra. szóval, barátaim, miskakancsó, és a jóga. felelőtlenség lenne erről felkészületlenül csacsogni.
VálaszTörlésés kígyó helyettesítő szimbólum e a vörös fonal?
mennyi helyen bukkan fel,életet jelentve, vagy tisztulást hozva, de van, hogy átkot. ráhábnál a megmenekülést jelzi az ablakra kötve, a csángóknál a kiscsikó nyakára kötik, szemmelverés és más rontás ellen, és ugyancsak náluk, viszont rontást hoz, ha a házban békát találnak vörös fonállal, hisz ez akkor küldött béka /ez lükőnél olvasható: a magyar lélek formái, mindenkinek ajánlom/ aztán a buddhistáknál áldászsinór, a zsidóknál is van valami kabbala zsinór ami most állítólag és nem véletlenül divat amerikában, az észteknél ádventkor kötik át vele a kiakasztott nyírfaágat, a görgényi leányvásárban a legények kalapján van vörös fonál, az oroszoknál a halottak lábát kötik össze vörös zsinórral, talán, hogy megtisztuljon a léptük a másvilágra, kitanó, nevetségesen szimbolikuskodó /sic!/ giccsparádéjában az összevissza bolyongó pár keze van összekötve vörös fonallal, aztán egy vörös kötélen végzik lengve,
és ikkiu a vörös fonal út atyja:
„Tíz nap
A kolostorban
Nyugtalanná tett.
A vörös fonál
A lábamon
Hosszú és megszakíthatatlan.
Ha egy napon erre jársz
És engem keresel,
Kérdezz felőlem
A halárusoknál,
Az ivóban
Vagy a bordélyban.
Miskakancsó, LOL!
VálaszTörlésSzüleimnek kisebb gyüjteménye van ilyenekből. :)))
Ami pedig a monstre templomjárást illeti: voltam én egy busznyi buzeráns restaurátorral az Isztrián némi szakmai kiránduláson. Erőltetett menetben néztük a templomokat és hát az katasztrófa volt. Egy idő után az ember be sem tudja fogadni a dolgokat és a lényeg vész el.
A mész pedig -való igaz- az egyik legjobb konzerváló anyag. :)
gasper!
VálaszTörlésa miskakancsót komolyan említettem.
még annyit a miskakancsó kapcsán, aztán leszállok róla, hogy a népi díszítő művészet nem esztétikai célokat szolgált, mikor még egy ősi tudás és világlátás kisugárzása volt, hanem szakrális üzenetet hordozott és természetesen szakrális olvasata volt.
VálaszTörlésa miskakancsó eredetileg áldozati, halotti torokon használatos edény volt, innen az emberalak, a kundalini kígyó és a megvilágosodás stációit a csakrákhoz kötő utalások.
persze porfogó is egyben.
ez már vegytiszta nagy lajos király magánegyetem pap gábor előadás habókos elméletek
VálaszTörlés:)
VálaszTörlésna ja. egy halott népnek idegen a múltja! :)
igen. senki sem érti. ha maghallgatja meg inkább kiröhögi. a kabbala a divat.
VálaszTörlésGrift,
VálaszTörléspersze, én sem poénkodtam vele, csak hát előtolultak a gyermekkori emlékek a miskakancsó vonalon. Mert hogy volt pár belőle én meg nap mint nap láttam, így tulajdonképpen köztük szocializálódtam.
vero,
látod, hogy két fresko micsoda egyetemi fílinget képes indukálni.
Tényleg, mi van márkinénivel? Régebben olyan szorgalmasan járt errefelé. :)
gasper, világos! de hirtelen nagyon mérges lettem! :))))
VálaszTörlésja, márkinéni is félévet halaszt, meg a madám is. hát, majdcsak visszatévednek. :)
Lelőtted a kundalini kígyómat, a csakrautalásaimmal... pedig akartam egy okos pozitív kígyósat mondani... :o(((
VálaszTörlés:o)
Vero,
VálaszTörlésbenézegetek én naponta, majd ha lesz mihez hozzászólnom, vagy tetszést nyilvánítanom, megteszem, ígérem. :)
De ezek most, nekem, nem "gyerebe" kategória, a következő oldal "szitakötői" sem.
Chére Marquise,
VálaszTörlésNem én szólítottam. Persze nekem is föltűnt a hiánya.
De hogy a fátyolkák sem?!
vero: jajj, hát kényes a Márkiné ízlése, na... LOL
VálaszTörlés